SL80-125/208+LXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL80-125/208+LXI
Manufacturer
Magna-Power Electronics
Description
1U PROGRAMMABLE DC POWER SUPPLY;
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Magna-Power Electronics
Product Category :
Package :
Box
Power (Watts) :
10000W
Size / Dimension :
24.000 L x 19.000 W x 1.750 H (609.60mm x 482.60mm x 44.45mm)
Voltage - Output :
5 ~ 80VDC
Type :
Bench (AC to DC)
Weight :
Display Type :
LED
Current - Output :
1.5 ~ 125A
Current Regulation - Line :
±0.02%
Features :
Programmable, Regulated, RS-232, RS-485, Software, Switching, Tracking, USB Interface
Current Regulation - Load :
±0.04%
Voltage Regulation - Line :
±0.004%
Accuracy - Voltmeter; Ammeter :
Number of Outputs :
17
Ripple :
60mV rms
Voltage Regulation - Load :
±0.01%
Number of Characters :
8
Series :
SL
Product Status :
Active
Voltage - Supply :
187 ~ 229VAC