SL23EP08SC-3T
Mfr.Part #
SL23EP08SC-3T
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Pin Count :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.97V
Terminal Position :
Dual
Divider/Multiplier :
Yes/Yes
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
0°C~70°C
fmax-Min :
220 MHz
Number of Pins :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
SL23EP08
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Differential - Input:Output :
No/No
Input :
Clock
Weight :
50.008559mg
Number of Terminations :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Supply Voltage :
3.3V
Ratio - Input:Output :
1:9
Output :
LVCMOS
Same Edge Skew-Max (tskwd) :
0.3 ns
Surface Mount :
yes
Frequency (Max) :
220MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
PLL :
Yes with Bypass
Number of Circuits :
1
Terminal Form :
Gull wing
Family :
S
Number of Outputs :
8
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.25V TO 2.75V SUPPLY
Number of Functions :
1
Datasheets
SL23EP08SC-3T
Introducing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SL23EP08SC-3T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:16, Base Part Number:SL23EP08, Number of Terminations:16, Output:LVCMOS, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SL23EP08SC-3T pinout, SL23EP08SC-3T datasheet PDF, SL23EP08SC-3T amp .Beyond Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SL23EP08SC-3T ,we also offer LMX2485ESQ/NOPB, SI5351B-B-GM, ADF4360-4BCPZRL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SL23EP08SC-3T
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SL23EP08SC-3T Overview
The SL23EP08SC-3T from Skyworks Solutions, Inc. is a high-performance IC buffer designed to meet the rigorous demands of modern electronic devices. With its ability to support frequencies up to 220MHz and its eight-channel configuration, this component ensures reliable and efficient signal buffering in a compact 16SOIC package. Operating at 3.3V, it provides a robust solution for applications requiring high-speed data handling and signal integrity. The inclusion of the Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SL23EP08SC-3T in your designs guarantees precision and durability, making it an ideal choice for manufacturers looking to enhance their electronic products.
SL23EP08SC-3T Features
  • High frequency operation up to 220MHz
  • Eight-channel signal buffering
  • Low voltage operation at 3.3V
  • Compact 16SOIC package for easy integration
  • Optimized for low power consumption
  • Designed for high signal integrity
SL23EP08SC-3T Applications
  • Set-Top Boxes: Provides stable frequency buffering for better signal quality and reliability.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD