SL-127-TT-11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL-127-TT-11
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 27POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
27
Number of Contacts :
27
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
SL
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Female Socket
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Plating :
Tin
Number of Rows :
1
Color :
Black
Insulation Color :
Black
Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.132 3.35mm
Length :
68.6mm
Gender :
Receptacle
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Housing Material :
Plastic
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Width :
2.54mm
Housing Color :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Lead Free :
Lead Free
Published :
Connector Type :
Receptacle
Height :
1.27mm
Datasheets
SL-127-TT-11
Samtec, Inc. SL-127-TT-11
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 27 Positions Female Socket