SL-127-T-10
Mfr.Part #
SL-127-T-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT .100" 27POS GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Filter Feature :
No
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number of Positions :
27
Termination :
Solder
MIL Conformance :
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Published :
Series :
SL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Lead Free :
Lead Free
Connector Type :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Width :
2.54mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Length :
68.6mm
Height :
1.27mm
Style :
Board to Board
Housing Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
SL-127-T-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 27 Positions Female Socket