SL-118-T-10
Mfr.Part #
SL-118-T-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT .100" 18POS GOLD PCB
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Housing Color :
Black
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Plastic
Additional Feature :
LOW PROFILE
Series :
SL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Push-Pull
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
Straight
Published :
2008
Connector Type :
Receptacle
IEC Conformance :
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
MIL Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Number of Positions :
18
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
1A