SL-116-TT-10
Mfr.Part #
SL-116-TT-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 16POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Published :
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Type :
Female Socket
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Max Current Rating :
1A
DIN Conformance :
No
Length :
40.64mm
Depth :
2.54mm
Width :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Housing Material :
Polyester
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Orientation :
Straight
Style :
Board to Board
Mixed Contacts :
Number of Positions :
16
Contact Shape :
Circular
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LOW PROFILE
Housing Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
1 Weeks
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Filter Feature :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Tube
Series :
SL
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
Datasheets
SL-116-TT-10
Samtec, Inc. SL-116-TT-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 16 Positions Female Socket