SL-111-T-10
Mfr.Part #
SL-111-T-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Max Current Rating :
1A
Depth :
2.54mm
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Width :
2.54mm
Housing Color :
Black
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tube
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Number of Positions :
11
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Orientation :
Straight
Published :
Connector Type :
Receptacle
Filter Feature :
Series :
SL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Length :
27.94mm
JESD-609 Code :
e3
Style :
Board to Board
Housing Material :
Polyester
Number of Rows :
1
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Additional Feature :
LOW PROFILE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
Datasheets
SL-111-T-10
Samtec, Inc. SL-111-T-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 11 Positions Female Socket