SL-106-T-10
Mfr.Part #
SL-106-T-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT .100" 6POS GOLD PCB
Stock
59
In Stock :
59
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Published :
2008
JESD-609 Code :
e3
MIL Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mount :
Through Hole
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Solder
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number of Positions Loaded :
All
Length :
15.24mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Style :
Board to Board
Depth :
2.54mm
Number of Positions :
6
Lead Free :
Lead Free
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tube
Housing Color :
Black
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
1
Filter Feature :
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Housing Material :
Polyester
Radiation Hardening :
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
10MOhm
Max Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mixed Contacts :
Series :
SL
DIN Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Datasheets
SL-106-T-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 6 Positions Female Socket