SL-103-G-10
Mfr.Part #
SL-103-G-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT .100" 3POS GOLD PCB
Stock
619
In Stock :
619
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board
Width :
2.54mm
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
No
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Series :
SL
Contact Shape :
Circular
Radiation Hardening :
Length :
7.62mm
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Filter Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Straight
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Resistance :
10MOhm
Max Current Rating :
1A
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Housing Material :
Polyester
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Additional Feature :
LOW PROFILE
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Depth :
2.54mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2008
Datasheets
SL-103-G-10
Samtec, Inc. SL-103-G-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 3 Positions Female Socket