SK20100CD2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK20100CD2
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
SchottkyD, 100V, 20A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current (uA) :
200
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Military :
No
Standard Package Name :
TO-263
RoHS Status :
Yes with exemptions
Maximum Continuous Forward Current (A) :
20
Tab :
Tab
PCB changed :
2
Peak Forward Voltage (V) :
0.85@10A
Pin Count :
3
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Package Height :
4.5
Type :
Schottky Diode
ECCN (US) :
EAR99
AEC Qualified :
No
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-50
Configuration :
Dual Common Cathode
Package Width :
9
Supplier Temperature Grade :
COMMERCIAL
Package Length :
Supplier Package :
D2PAK
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
100
Datasheets
SK20100CD2
Diotec Semiconductor SK20100CD2
Tube
SK20100CD2 Overview
The datasheets state that the peak forward voltage is
SK20100CD2 Features
the forward peak voltage is 0.85@10A