SK043E106ZARTR1
Mfr.Part #
SK043E106ZARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
10°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Length :
10.2mm
Height :
10.2mm
Voltage - Rated DC :
25V
Size Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Dielectric :
Z5U
Tolerance :
80%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
10μF
Lead Pitch :
5.08mm
Width :
5.08mm
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
SK043E106ZARTR1
SK CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 80% 10muF 25V