SJTP02RE-22-21P(023)
Mfr.Part #
SJTP02RE-22-21P(023)
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Mount :
Box, Flanges, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Cable Opening :
1.279 (32.49mm)
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-22-21P(023) Overview
SJTP02RE-22-21P(023) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-22-21P(023) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-22-21P(023) Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER