SJTP02RE-20-41S(014)
Mfr.Part #
SJTP02RE-20-41S(014)
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Opening :
1.154 (29.31mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
41
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-20-41S(014) Overview
SJTP02RE-20-41S(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-20-41S(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-20-41S(014) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER