SJTP02RE-20-39PA
Mfr.Part #
SJTP02RE-20-39PA
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Shielding :
Unshielded
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Cable Opening :
1.154 (29.31mm)
Shell Size - Insert :
Mount :
Box, Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
39
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
39
Datasheets
SJTP02RE-20-39PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJTP02RE-20-39PA Overview
SJTP02RE-20-39PA Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-20-39PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-20-39PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER