SJTP02RE-16-55S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTP02RE-16-55S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Military
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
55
Insert Material :
Polymer
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
55
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.912 (23.16mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
SJTP02RE-16-55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-16-55S Overview
SJTP02RE-16-55S Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-16-55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-16-55S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER