SJTP02RE-16-26S
Mfr.Part #
SJTP02RE-16-26S
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Depth :
30.96mm
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Cable Opening :
0.912 (23.16mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Applications :
Aviation, Military
DIN Conformance :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Termination :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Mount :
Box, Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Length :
25.8mm
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
SJTP02RE-16-26S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-16-26S Overview
SJTP02RE-16-26S Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-16-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-16-26S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER