SJTP02RE-16-26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTP02RE-16-26P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Polymer
Shielding :
Unshielded
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Box, Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.912 (23.16mm)
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
26
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
SJTP02RE-16-26P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-16-26P Overview
SJTP02RE-16-26P Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-16-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-16-26P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER