SJTP02RE-16-26P(014)
Mfr.Part #
SJTP02RE-16-26P(014)
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.912 (23.16mm)
Unshielded
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Military
Number of Positions :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
16-26
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Insert Material :
Polymer
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Aluminum
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP02RE-16-26P(014) Overview
SJTP02RE-16-26P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP02RE-16-26P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP02RE-16-26P(014) Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER