SJTP00RT-24-61P
Mfr.Part #
SJTP00RT-24-61P
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
16 Weeks
Empty Shell :
No
Insert Material :
Polymer
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Unshielded
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
61
Filter Feature :
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
SJTP00RT-24-61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP00RT-24-61P Overview
SJTP00RT-24-61P Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-24-61P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-24-61P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER