SJTP00RT-24-19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTP00RT-24-19SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Insert Material :
Polymer
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Shell Finish :
Bright Cadmium over Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Datasheets
SJTP00RT-24-19SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Bright Cadmium over Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
SJTP00RT-24-19SCLC Overview
SJTP00RT-24-19SCLC Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-24-19SCLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-24-19SCLC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER