SJTP00RT-20-16PA
Mfr.Part #
SJTP00RT-20-16PA
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Aluminum
Min Operating Temperature :
-65°C
Polymer
Max Operating Temperature :
150°C
1 (Unlimited)
Contact Plating :
50.0μin 1.27μm
Number of Contacts :
16
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
SJTP00RT-20-16PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJTP00RT-20-16PA Overview
SJTP00RT-20-16PA Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-20-16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-20-16PA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER