SJTP00RT-20-11PA
Mfr.Part #
SJTP00RT-20-11PA
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Gold
Number of Contacts :
11
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Number of Positions :
11
Datasheets
SJTP00RT-20-11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJTP00RT-20-11PA Overview
SJTP00RT-20-11PA Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-20-11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-20-11PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER