SJTP00RT-18-32P
Mfr.Part #
SJTP00RT-18-32P
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
32
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size - Insert :
Depth :
33.32mm
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
32
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Length :
35.53mm
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Datasheets
SJTP00RT-18-32P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTP00RT-18-32P Overview
SJTP00RT-18-32P Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-18-32P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-18-32P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER