SJTP00RT-16-42P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTP00RT-16-42P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 42POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
42
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
D
Insert Material :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
42
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Gender :
Male
Datasheets
SJTP00RT-16-42P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 42 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk D Bayonet Lock
SJTP00RT-16-42PD Overview
SJTP00RT-16-42PD Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTP00RT-16-42PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTP00RT-16-42PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER