SJTG06RT-24-61S
Mfr.Part #
SJTG06RT-24-61S
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Ground
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Length :
31.95mm
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
24-61
Applications :
Aviation, Military
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
61
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
SJTG06RT-24-61S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTG06RT-24-61S(023) Overview
SJTG06RT-24-61S(023) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-24-61S(023) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-24-61S(023) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER