SJTG06RT-24-61P(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-24-61P(014)
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Number of Positions :
61
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Ground
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
61
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
31.95mm
Crimp
Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Insert Material :
Polymer
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTG06RT-24-61P(014) Overview
SJTG06RT-24-61P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-24-61P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-24-61P(014) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER