SJTG06RT-24-46P
Mfr.Part #
SJTG06RT-24-46P
Description
CONN PLUG MALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
46
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
IEC Conformance :
Shielded
Contact Style :
Pin
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Military
Mixed Contacts :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Feature :
Coupling Nut, Ground
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
46
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
31.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Datasheets
SJTG06RT-24-46P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 46 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTG06RT-24-46P Overview
SJTG06RT-24-46P Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-24-46P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-24-46P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER