SJTG06RT-24-29PA(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-24-29PA(014)
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Olive Drab
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
29
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Orientation :
A
DIN Conformance :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Ground
Mount :
Cable, Free Hanging
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJTG06RT-24-29PA(014) Overview
SJTG06RT-24-29PA(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-24-29PA(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-24-29PA(014) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER