SJTG06RT-24-19SBLC
Mfr.Part #
SJTG06RT-24-19SBLC
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Contact Size :
12
Contact Type :
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Bright Cadmium over Nickel
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Note :
Contacts Not Included
Crimp
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Bulk
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Bright Cadmium over Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
SJTG06RT-24-19SBLC Overview
SJTG06RT-24-19SBLC Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-24-19SBLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-24-19SBLC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT