SJTG06RT-20-41PB(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-20-41PB(014)
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut, Ground
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Crimp
Applications :
Aviation, Military
Radiation Hardening :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable, Free Hanging
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
SJTG06RT-20-41PB(014) Overview
SJTG06RT-20-41PB(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-20-41PB(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-20-41PB(014) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER