SJTG06RT-20-16S(014)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTG06RT-20-16S(014)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
16
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Insert Material :
Polymer
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Published :
Mount :
Cable, Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Length :
30.96mm
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Ground
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTG06RT-20-16S(014) Overview
SJTG06RT-20-16S(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-20-16S(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-20-16S(014) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER