SJTG06RT-18-32P(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-18-32P(014)
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
30.96mm
Published :
2009
Bulk
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Feature :
Coupling Nut, Ground
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
18-32
Total Number of Contacts :
32
Termination :
Polymer
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
32
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJTG06RT-18-32P(014) Overview
SJTG06RT-18-32P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-18-32P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-18-32P(014) Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER