SJTG06RT-16-26SC(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-16-26SC(014)
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Polymer
Total Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Number of Positions :
26
Feature :
Coupling Nut, Ground
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielded
Applications :
Aviation, Military
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk C Bayonet Lock
SJTG06RT-16-26SC(014) Overview
SJTG06RT-16-26SC(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-16-26SC(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-16-26SC(014) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER