SJTG06RT-16-26SA(014)
Mfr.Part #
SJTG06RT-16-26SA(014)
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Termination :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Military
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
26
Radiation Hardening :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Number of Positions :
26
Feature :
Coupling Nut, Ground
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJTG06RT-16-26SA(014) Overview
SJTG06RT-16-26SA(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-16-26SA(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-16-26SA(014) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER