SJTG06RT-14-37PLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJTG06RT-14-37PLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 37POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
22m
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Bright Cadmium over Nickel
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Insert Material :
Polymer
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Datasheets
SJTG06RT-14-37PLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Bright Cadmium over Nickel 37 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
SJTG06RT-14-37PLC Overview
SJTG06RT-14-37PLC Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJTG06RT-14-37PLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJTG06RT-14-37PLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT