SJT07RT-20-41P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJT07RT-20-41P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Length :
36.93mm
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Depth :
46.02mm
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Filter Feature :
Insert Material :
Polymer
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
41
Datasheets
SJT07RT-20-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT07RT-20-41P Overview
SJT07RT-20-41P Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT07RT-20-41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT07RT-20-41P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER