SJT07RT-20-41P(014)
Mfr.Part #
SJT07RT-20-41P(014)
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
46.02mm
Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Length :
36.93mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Number of Positions :
41
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Gender :
Male
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
41
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT07RT-20-41P(014) Overview
SJT07RT-20-41P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT07RT-20-41P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT07RT-20-41P(014) Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER