SJT07RT-14-18S(014)
Mfr.Part #
SJT07RT-14-18S(014)
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
18
Filter Feature :
No
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Depth :
34.92mm
Unshielded
Length :
36.93mm
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Polymer
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
18
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
50.0μin 1.27μm
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT07RT-14-18S(014) Overview
SJT07RT-14-18S(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT07RT-14-18S(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT07RT-14-18S(014) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER