SJT07RT-14-18P(014)
Mfr.Part #
SJT07RT-14-18P(014)
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
Length :
36.93mm
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Depth :
34.92mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
18
Ratings :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT07RT-14-18P(014) Overview
SJT07RT-14-18P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT07RT-14-18P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT07RT-14-18P(014) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER