SJT00RT-24-61S(014)
Mfr.Part #
SJT00RT-24-61S(014)
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
61
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Published :
Panel Mount
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Total Number of Contacts :
61
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Gold
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
50.0μin 1.27μm
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT00RT-24-61S(014) Overview
SJT00RT-24-61S(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT00RT-24-61S(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT00RT-24-61S(014) Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER