SJT00RT-14-19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJT00RT-14-19PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Insert Material :
Polymer
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
SJT00RT-14-19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
SJT00RT-14-19PA Overview
SJT00RT-14-19PA Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT00RT-14-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT00RT-14-19PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER