SJT00RT-14-19P(014)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJT00RT-14-19P(014)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Published :
Applications :
Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Polymer
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 I and III, VG 96912, SJT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
SJT00RT-14-19P(014) Overview
SJT00RT-14-19P(014) Features
MIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT series
SJT00RT-14-19P(014) Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
SJT00RT-14-19P(014) Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER