SJD12C16L01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJD12C16L01
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
DO-219AA
Datasheet
Download
Description
TVS ESD, SOD-123S, 16V, 26V, REE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Brand :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.7A
Packaging :
Reel
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
ESD Suppressors
Supplier Device Package :
SOD-123S
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
SJDA/C
Power - Peak Pulse :
200W
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
RoHS :
Details
Clamping Voltage :
26 V
Package / Case :
DO-219AA
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
17.8 V
Capacitance @ Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Bidirectional Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
Working Voltage :
16 V