SJ6010DS2RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJ6010DS2RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 10A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Voltage - Off State :
600V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SCR Type :
Sensitive Gate
Published :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Current - Off State (Max) :
10μA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
6.4A
Series :
SJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10A
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Trigger Device Type :
SCR
Datasheets
SJ6010DS2RP
Littelfuse SJ6010DS2RP
SCR Sensitive Gate -40°C~150°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount