SJ2-35043C-SMT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJ2-35043C-SMT-TR
Manufacturer
CUI Devices
Description
AUDIO JACK, 3.5 MM, RT, 4 CONDUC
Stock
553
In Stock :
553
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Audio Connectors
Actual Diameter :
0.142 (3.60mm)
Series :
SJ2
Gender :
FEMALE
Feature :
Board Guide
Contact Material - Plating :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
12VDC
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Conductors :
4
Published :
2017
Number of Positions/Contacts :
4 Conductors, 5 Contacts
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Polyamide (PA10T), Nylon 10T
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Color :
Black
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mating Length/Depth :
0.551 14.00mm