SI8235BB-C-IS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SI8235BB-C-IS
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Rise Time :
12ns
Weight :
508.363649mg
Approval Agency :
CQC, CSA, UR, VDE
Number of Terminations :
16
Output Voltage :
40mV
Supply Voltage :
5V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Supply Voltage1-Nom :
12V
Pulse Width Distortion (Max) :
5.6ns
Propagation Delay :
60 ns
Interface IC Type :
HB BASED PERIPHERAL DRIVER WITH PWM
Output Peak Current Limit-Nom :
4A
Turn Off Time :
60 μs
Number of Functions :
1
Voltage - Output Supply :
9.4V~24V
Fall Time (Typ) :
23 ns
Number of Outputs :
2
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
3/5V
Power Dissipation :
1.2W
Max Output Current :
4A
Packaging :
Tube
Current - Output High, Low :
2A 4A
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
4A
Height :
2.35mm
Min Supply Voltage :
4.5V
Common Mode Transient Immunity (Min) :
20kV/μs
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Pin Count :
16
Max Power Dissipation :
1.2W
Built-in Protections :
UNDER VOLTAGE
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Width :
7.5mm
Turn On Time :
60 μs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
60ns, 60ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Rise / Fall Time (Typ) :
12ns 12ns Max
Terminal Position :
Dual
Turn On Delay Time :
30 ns
Length :
10.3mm
Max Supply Voltage :
24V
Nominal Supply Current :
3.5mA
Frequency :
8MHz
Datasheets
SI8235BB-C-IS
Introducing Isolators - Gate Drivers Skyworks Solutions, Inc. SI8235BB-C-IS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~125°C, SI8235BB-C-IS pinout, SI8235BB-C-IS datasheet PDF, SI8235BB-C-IS amp .Beyond Isolators - Gate Drivers Skyworks Solutions, Inc. SI8235BB-C-IS ,we also offer TLP5214A(D4-TP,E, ACNW3190-500E, SI8261ACD-C-IS, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SI8235BB-C-IS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD