SI5345D-D10173-GM
Mfr.Part #
SI5345D-D10173-GM
Description
IC CLOCK MULTIPLIER ATTENUATOR
Terminal Position :
QUAD
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Number of Terminations :
64
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-40°C
40
Supply Voltage :
1.8V
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
750MHz
Operating Temperature (Max) :
85°C
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Terminal Form :
NO LEAD
Height Seated (Max) :
0.9mm
Width :
9mm
Output Clock Frequency-Max :
350MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Length :
9mm
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Pitch :
0.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
SI5345D-D10173-GM
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tray
SI5345D-D10173-GM Overview
It is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 64 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 1.8V. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 1.89V as a supply voltage. RF synthesizer is comprised of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. There should be a voltage supply above 1.71V for this frequency generator in order to ensure its safety. Whenever the frequency generators's operating temperature exceeds 85°C, ha85°Cards may occur. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 350MHz can be produced. If the ambient temperature is below -40°C, the frequency generator may not start.
SI5345D-D10173-GM Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5345D-D10173-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs
SI5345D-D10173-GM Clock Generators applications.
  • 1 Gigabit Ethernet
  • 10 Gigabit Ethernet
  • FPGA and processor clocks
  • Line cards used in telephone exchange
  • Fiber Channel
  • PCI express cards
  • Infotainment systems
  • Medical equipment
  • Multi-function printers
  • Media broadcast servers
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD