SI5341B-B03500-GM
Mfr.Part #
SI5341B-B03500-GM
Manufacturer
Silicon Labs
Description
IC CLOCK GENERATOR PLL
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Output Clock Frequency-Max :
350MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Number of Terminations :
64
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
750MHz
Operating Temperature (Max) :
85°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.9mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
1.8V
Length :
9mm
Width :
9mm
Datasheets
SI5341B-B03500-GM
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tray
SI5341B-B03500-GM Overview
Clock generator is packaged in the way of Tray. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 64 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 1.89V. The uPs/uCs/Peripheral IC clock generator incoporates is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. The supply voltage (Vsup) should be kept above 1.71V for normal operation. The operating temperature should be kept below 85°C. For the clock, clock generator's output frequency should not exceed 350MHz. The operating temperature should be kept above -40°C.
SI5341B-B03500-GM Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz