SI5341B-B03350-GMR
- Mfr.Part #
- SI5341B-B03350-GMR
- Manufacturer
- Silicon Labs
- Description
- IC CLOCK GENERATOR PLL
- Manufacturer :
- Silicon Labs
- Product Category :
- Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
- Supply Voltage :
- 1.8V
- Operating Temperature (Min) :
- -40°C
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Height Seated (Max) :
- 0.9mm
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Number of Terminations :
- 64
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 1.71V
- Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
- 750MHz
- Terminal Position :
- QUAD
- Length :
- 9mm
- Terminal Form :
- NO LEAD
- Surface Mount :
- yes
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Temperature Grade :
- Industrial
- Operating Temperature (Max) :
- 85°C
- JESD-30 Code :
- S-XQCC-N64
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 1.89V
- Factory Lead Time :
- 4 Weeks
- Width :
- 9mm
- Output Clock Frequency-Max :
- 350MHz
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 2 (1 Year)
- Datasheets
- SI5341B-B03350-GMR
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tape & Reel (TR)
SI5341B-B03350-GMR Overview
This clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 64 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 1.8V. Clock generators can take up to 1.89V of power as a maximum supply voltageThe digital clock generator incorporates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 1.71V to be safe. Whenever the operating temperature for the PLL exceeds 85°C, it may become ha85°Cardous. Clock PLL synthesi350MHzes a high-quality 350MHz clock output frequency. It is possible that this clock PLL will not start if the ambient temperature is less than -40°C.
SI5341B-B03350-GMR Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz