SI5341B-B03350-GM
Mfr.Part #
SI5341B-B03350-GM
Manufacturer
Silicon Labs
Description
IC CLOCK GENERATOR PLL
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Output Clock Frequency-Max :
350MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Height Seated (Max) :
0.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Number of Terminations :
64
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
Temperature Grade :
Industrial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Supply Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Length :
9mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
750MHz
Operating Temperature (Max) :
85°C
Width :
9mm
Datasheets
SI5341B-B03350-GM
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tray
SI5341B-B03350-GM Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tray method. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 64 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 1.8V. The maximum voltage this clock PLL can handle is 1.89V. Incorporating CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/Peripheral ICs, this RF synthesizer features CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. A maximum voltage of 1.71V should be used for this frequency generator for safety reasons. After the operating temperature of the frequency generators reaches 85°C, it may cause ha85°Cards. A clock generating device that produces high-quality clock output frequencies of 350MHz is available for sale. Unless the ambient temperature is greater than -40°C, this clock PLL may not start.
SI5341B-B03350-GM Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz